Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři mudrcové

25. 12. 2008 15:33:12
Možná si pamatujete na tři krále z těch nejstarších příběhů světa. Taky není vyloučeno vaše nabytí povědomosti o nich z básně Jana Nerudy. Kdoví, možná jste na velmi rozšířenou zmínku o mudrcích nenarazili knihách, ale úplně někde jinde. V podstatě to není moc důležité.

Tři mudrcové od nepaměti obchází kolem nás - nejen po způsobu známé koledy zpívané kolem Vánoc-, jako poslové neskutečného a vzdáleného světa ve formě magických vzpomínek, uměleckých metafor a při tom málokdo z nás tuší, jak jsou nám velmi blízko. Nejsou totiž o nic méně skuteční než-li vy anebo já.

Že je ale nikde nevidíte? Zapomeňte na falešné představy o nich. Pracují na takovém stupni utajení, že si sami, leckdy to své mudrování ani neuvědomují. Není proč hledat jejich univerzální moudrost v prostém chlévě, ani k nám nepřijdou z různých světových stran. A už vůbec nepovažujte za vrchol identifikace jejich dlouhý stříbrný vous. Něco takového k výkonu povolání mudrc prostě nepotřebuje. Postačí ochota malého osvíceného společenství být nadšen čímkoli, co se i třebas páté přes deváté a klidně halabala hlásá.

Jeden z mudrců zpravidla bývá kritikem, který má za úkol přísně posuzovat svět, druhý coby svědek se odvolává na konkrétní autority a třetí obvykle zastává funkci permanentní vědmy. Funguje to asi takhle: Když mají čas a chuť, dají hlavy dohromady a kdekoli stranou - v našem případě na zadním sedadle autobusu -, a jeden z nich - Svědek se zeptá jako první: „Viděli jste to v televizi? O těch pokřivených cestách paralelních světů?"

Kritik a Vědma: „Nevybavujeme si to přesně, ale je to možné."

Svědek: „Říkali tam různí známí lidé, že se může úplně změnit pohled na Einsteinovu teorii relativity."

Vědma: „Já to tušil."

Kritik: „Už bylo načase. Konečně jim to došlo."

Vědma: „Jak to myslíš?"

Kritik: „Je prý akademicky nevědecká."

Svědek: „Velmi výstižně řečeno. Jeden velký myslitel tvrdí něco podobného."

Kritik: „A namyšlená."

Vědma: „Jakoby lidi na začátku XX. století věděli všechno."

Svědek: „Podobně jako s těma modrýma kuličkama."

Kritik a Vědma: „Ano? Zní nám to velmi povědomě."

Svědek: „Původně se myslelo že jsou...teď si zrovna nemůžu vzpomenout na ten správný výraz..."

Vědma: „Vím, co myslíš."

Kritik: „Prostě to podcenili."

Svědek: „ A pak bádal ten známý vědec, začínal nějak od K, s jinou vlnovou délkou a s úplně jiným člověkem, který měl svou teorii. Znělo to, jako když se do něčeho šťourá nebo bouchá."

Kritik: „Taky to mám na jazyku."

Svědek: „Tak ti dva se dali dohromady a byl tam s nima ještě někdo, vybavuji si jen jeho obličej."

Vědma: „Něco podobného se dalo čekat."

Svědek: „Zkrátka, zjistilo se, že všechno není tak, jak se původně myslelo."

Kritik: „Je nad slunce jasné, že nepoužili zastaralé postupy."

Vědma: „Přesně tak, byla to jen otázka času, kdy na to přijdou."

Kritik po chvilce ticha: „Všimněte si, že ač je všední den nebo svátek, většinu lidí tyhle fenomény vůbec nezajímají. Chodí si do práce nebo po nákupech a přitom mají tajemství vesmíru nadosah.

Svědek: „Četl jsem o tom jakýsi článek v jednom známém časopise, nahoře lítaj různé hvězdy, na cestě leží antihmota a ti, co prochází kolem, si jedno přehlídnou a druhé klidně zašlápnou nebo tak nějak."

Vědma: „Mě osobně to nepřekvapuje."

Kritik: „Jsem rád, že takový nejsem, to bych nepřežil. Jen se na ně podívejte."

 

Vědma, Svědek i Kritik zhnuseně pozorují přes zablácená okna autobusu své pomýlené spoluobčany, zatímco na východě vyrostla zářivá hvězda - k nerozeznání podobná těm, jenž se malují v tomto čase nad Betlémem -, a která pravděpodobně, podobně jako antihmota kdesi ve zbytcích sněhu dole na ulici - pakliže tam vůbec nějaká je -, zůstane na dalších tisíc let nepovšimnutá. Nejsem si sice úplně jistý komu všemu, ale těm třem mudrlantům určitě.

Autor: Pavel Pantůček | čtvrtek 25.12.2008 15:33 | karma článku: 6.02 | přečteno: 878x

Další články blogera

Pavel Pantůček

Vašnosti, s prominutím, ta velkohubá slova si měli nechat na divadlo

Klubismus jako víra. Víra dokáže velké věci. Ač není racionální, udržuje užitečné hodnoty idealismu, bez kterých by nebyl pokrok. Martin Stropnický pravděpodobně věří taky. Přinejmenším v to, že může mluvit co chce a o čemkoli..

24.6.2016 v 15:05 | Karma článku: 13.30 | Přečteno: 407 |

Pavel Pantůček

„Paní Müllerová, tak naši hokejisté vypadli ve čtvrtfinále. S Amerikou.“

„A nebyla to, milostpane, ostuda?“ "Dá se říct, že skončili se ctí."... Jen o pár hodin později, na západním pobřeží území našeho "hokejového kata", zazáří mladá česká hvězda. Útočník vyznávající univerzalitu

20.5.2016 v 10:03 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 908 | Diskuse

Pavel Pantůček

Král nezemřel, ať žije Král! Ale ať probůh neškodí.

Na tiskové konferenci bylo možno spatřit veselé panoptikum. Předčasně, ještě před odchodem Pana trenéra, ještě před turnajem MS.

5.2.2016 v 9:10 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 591 | Diskuse

Pavel Pantůček

Zapomenutá látka z NDR je pro vrcholového sportovce hotový poklad

Naše maminky nic netušily o pravidlu - 3 cm od rozkroku - a kombinézy podobné kombinéze Severina Freunda nám "spíchly" na šicím stroji během noci. Z látky z NDR.

8.1.2016 v 9:52 | Karma článku: 10.51 | Přečteno: 686 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Dita Jarošová

Fenomenální Jarmila Novotná...

Její hlas mne provázel v dětství, ale mnoho věcí jsem o ní nevěděla, ovzduší doby mlžilo, obrušovalo památky stejně jako jména, podobně, jako tomu bylo již v dávném Egyptě. Byly to písně "Ach synku, synku" a "Teče voda teče"...

23.9.2017 v 0:03 | Karma článku: 11.00 | Přečteno: 187 | Diskuse

Dita Jarošová

Svědkem doby...

Být svědkem doby znamená být pozorovatelem, nebýt lhostejným vůči okolí, vyjadřovat se k problémům a všímat si spojitostí.

22.9.2017 v 20:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Martin Hatala

Nešla bys na pivo?

Už delší čas jsem ji sledoval. Jak se koupala, jak se opalovala, jak si mě vůbec nevšímala. Přesto jsem ve své pozorovatelské činnosti nepolevoval, nepřestával si přát, aby se aspoň jednou podívala mým směrem, jednou jedinkrát na

22.9.2017 v 12:43 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 760 | Diskuse

Lukáš Klouček

Vzpomínka na budoucnost

Sex? Ta pradávná zábava přihlouplých homo sapiens sapiens, při které se šíří celé spektrum bakterií, včetně těch přenášejících smrtelné nemoce? Kdepak. Klonování a digitální reprodukce se staly plnohodnotnou náhradou barbarské...

22.9.2017 v 11:24 | Karma článku: 6.55 | Přečteno: 182 | Diskuse

Daniel Tomáš

Jak jsme unesli nevěstu

Jistě se všichni shodneme, že vstup do svazku manželského je posvátným dnem v životě lidském. Je to první a asi i nejdůležitější krok na cestě k rozvodu. Krok, který ze dvou milujících bytostí vytvoří krvelačné bestie.

22.9.2017 v 9:23 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 407 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1114
Jsem čechoslovák zrozený na Moravě, nostalgií a vlastními hormony přesazený pod československé velehory - Tatry. Kroutím se ve větru, mrznu, vzdychám, občas je mě třeba naroubovat nebo alespoň zalít. A když není zbytí, musí mne převézt do botanické zahrady nacházející se ve městě, kde nebyl Jan Skácel příliš šťastný. A kde přesto napsal své nejkrásnější básně. Začínám si zvykat.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.